Zobacz wszystkie artykuły

Agnieszka Rydzyńska, lektorka języka angielskiego biznesowego prowadząca zajęcia online Business English, autorka bloga.
Komputer, praca przy komputerze w HR, nauka Angielski dla HR, Business English for HR, Business English, praca dla firmy międzynarodowej.

Wspieram profesjonalistów, którzy chcą efektywnie komunikować się po angielsku w biznesie

Zawodowo po angielsku

Zawodowo 

po angielsku

Uważasz, że nie masz zdolności językowych i dlatego nadal nie mówisz płynnie po angielsku? To Cię zaskoczę :)

 

W podsumowaniu roku 2024 wyraźnie widzę, że największe postępy w nauce języka angielskiego zrobili ci kursanci, którzy pracowali regularnie. A regularnie pracowali ci, którzy mieli dobrze zdefiniowany cel. I to dobrze wyznaczony cel zrobił największą różnicę!
Nie od dziś wiadomo, że cele powinny być SMART. A jak to wygląda w praktyce?

Nieważne, czy chcesz się uczyć z lektorem jezyka angielskiego, czy samodzielnie. Dobrze wyznaczone cele będą dla Ciebie drogowskazem, który poprowadzi Cię przez gąszcz materiałów i możliwości nauki języka.

 

Chcesz w końcu nauczyć się języka angielskiego w 2025? Zobacz, co działa najlepiej.

 

 

Po pierwsze, niestety, motywacja zewnętrzna. 
Jeśli musisz poprawić angielski, bo musisz zmienić pracę, bo musisz zrobić prezentację po angielsku, bo musisz zacząć współpracę z klientem zagranicznym to łatwiej jest zabrać się do nauki, wyznaczyć cele i trzymać się planu. Zawsze mnie to zachwyca, jak duży postęp robią moi kursanci przygotowujący się do rozmowy o pracę po angielsku…w ciągu tygodnia czy dwóch, choć wcześniej przez kilka lat w ogóle nie byli w stanie zabrać się do nauki (choć zawsze zalecam zabrać się za to odpowiednio wcześnie!). 

 

Co jeśli jeszcze nie używasz w pracy języka angielskiego, ale chcesz się go nauczyć, by np. dopiero zmienić pracę? Tu może się sprawdzić nauka języka angielskiego z lektorem, który Cię zmotywuje i pomoże Ci wyznaczyć cele i plan nauki. Dobrze też sprawdzają się zajęcia grupowe, bo uczestnicy nie chcą odstawać od pozostałych kursantów i chcą nadążyć za tempem grupy (patrz punkt piąty poniżej o porównywaniu się).

 

Jeśli szukasz lektora języka angielskiego online i chcesz porozmawiać o zajęciach indywidualnych dopasowanych do Twoich potrzeb to zapraszam na krótkie spotkanie, na którym odpowiem na Twoje pytania i opowiem Ci o mojej metodzie nauki: zobacz kalendarz.
 

Po drugie, cel musi być krótki i osiągalny. 
Musisz czuć już po kilku tygodniach, że robisz postępy. Musisz być w stanie je wskazać i zachwycać się nimi. Chcesz osiągnąć poziom B2 do końca roku? Ustal mniejsze cele na cały rok, abyś czuł, że zmierzasz w dobrym kierunku. 

 

Po trzecie, cel musi być konkretny. 
Lepiej niż osiągnięcie poziomu C1 sprawdzają się cele bardzo specyficzne np. za miesiąc poprowadzisz spotkanie w języku angielskim, za pół roku poprowadzisz prezentację sprzedażową dla klientów z US.

 

Tak wyglądają dobre, krótkie i osiągalne cele:

  • za 2 miesiące weźmiesz udział w rozmowie rekrutacyjnej w języku angielskim;
  • za miesiąc poprowadzisz spotkanie briefing z nowym klientem;
  • za miesiąc weźmiesz udział w konferencji międzynarodowej;
  • za 2 miesiące będziesz aktywnie uczestniczył w spotkaniach zespołu (po angielsku);

 

Zobacz, że wszystkie te cele są krótkie (miesiąc - trzy). Gdy zrealizujesz jeden cel, możesz wyznaczyć kolejny, równie konkretny, na kolejne miesiące. Jeśli cel jest zbyt obszerny to spróbuj go rozbić na mniejsze etapy, np. czego musisz się nauczyć, żeby za pół roku poprowadzić prezentację?

 

Po czwarte, angielski, którego się uczysz musi być od razu przydatny.
Musisz widzieć i rozumieć, jak ta nauka zbliża Cię do Twojego celu. Koncentruj się na tych elementach języka, które są Ci najbardziej przydatne. Angielski biznesowy to bardzo obszerny obszar. Musisz wybrać elementy języka (tj. słownictwo, język funkcjonalny, gramatyka), które szybko zbliżą Cię do Twojego celu.  

 

Przykład: Chcesz poprowadzić spotkanie w języku angielskim?

  • Potrzebujesz słownictwa związanego ze spotkaniami, idiomów, kolokacji, które umożliwią Ci swobodną komunikację i pomogą Ci brzmieć bardziej naturalnie.
  • Przydadzą się też wyrażenia, które pomogą Ci przechodzić płynnie między kolejnymi etapami spotkania (tzw. signposting).
  • Przydatna będzie też gramatyka, np. żeby na "daily update" rozmawiać o tym, co już zostało zrobione, czym zajmujesz się teraz i czym będziesz się zajmować w następnej kolejności. 
  • Prawdopodobnie przyda się też język funkcjonalny, dzięki któremu zasugerujesz nowe rozwiązanie, nie zgodzisz się z rozmówcą, wyrazisz swoje zdanie, poprosisz o wyjaśnienie czegoś lub sam coś wyjaśnisz, grzecznie przerwiesz innemu rozmówcy by coś dodać, lub asertywnie nie pozwolisz sobie przerwać, poradzisz sobie z trudnym pytaniem, na które nie znasz odpowiedzi itp itd.

 

Jeśli masz konkretny cel to potrzebujesz konkretnych umiejętności językowych.

 

 

Po piąte, cel musi być dla Ciebie ważny.
Musi Cię emocjonalnie ruszać i skutecznie zachęcać do nauki. Podczas konsultacji wstępnych słyszę, że klienci chcą się uczyć angielskiego, bo: 

  • nie chcą wyjść na idiotów (ew. głupków - serio! szczególnie, jeśli ktoś nakłamał w CV, że jego angielski jest o 2 poziomy wyższy, niż w rzeczywistości jest), 
  • ich pracownicy lub współpracownicy mówią lepiej po angielsku,
  • muszą poprowadzić spotkanie, na którym będzie ich szef.

 

Porównujemy się do innych, stresujemy się, że ktoś nas oceni albo że nie będziemy znać odpowiedzi. I to chyba działa.

Jedna z moich kursantek powiedziała mi kiedyś, że łatwiej jej było zabrać się za regularną naukę języka angielskiego na początku naszej współpracy, gdy stresowała się zajęciami. Chciała być wtedy jak najlepiej przygotowana, bym nie zaskoczyła jej żadnym pytaniem. 
    

A z ciekawostek - do nauki angielskiego skutecznie zachęca też perspektywa współpracy z Brytyjczykami. Żadna inna narodowość, nawet jeśli jest także anglojęzyczna, nie zachęcała moich klientów tak skutecznie do nauki jak brytyjska wymowa.

 

Jak zacząć naukę Business English?

 

Zanim rzucisz się w wir planowania i szukania materiałów do nauki, odpowiedz na te pytania: 

  1. Dlaczego chcesz się uczyć języka angielskiego?
  2. Do czego konkretnie go potrzebujesz i w czym Ci ta umiejętność pomoże? Pomyśl o konkretnych sytuacjach w swojej pracy, gdzie chcesz wykorzystać język angielski.
  3. Jak ocenisz, że Twój cel językowy został osiągnięty?  

 

Gdy znasz odpowiedź na te pytania to łatwiej też będzie Ci znaleźć odpowiedniego lektora, który poprowadzi Cię w nauce języka angielskiego biznesowego i stworzy plan nauki w 100% odpowiadający Twoim potrzebom. Będziesz też mógł ocenić swoje postępy i czuć satysfakcję z nauki, co będzie Cię motywować do dalszej nauki. Jeśli nie wiesz co chcesz osiągnąć to nie wiesz, czy zbliżasz się do swojego celu i szybko stracisz noworoczny zapał. 

 

Powodzenia w nauce języka angielskiego w 2025! Życzę Ci, aby angielski przestał Cię ograniczać i otworzył nowe możliwości!
 

Jak wyznaczyć sobie cele językowe w nauce Business English

03 stycznia 2025